• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Giza Piramitleri
  • Mısır
  • Machupicchu
  • Peru
  • Perito Moreno Buzulu - Patagonya
  • Arjantin
  • Taman Negara
  • Malezya
  • Amazonlar
  • Güney Amerika
  • Kukulkan Piramidi
  • Meksika
  • Java Adası
  • Endonezya
  • Mui Ne
  • Vietnam
  • Annapurna Ana Kamp
  • Himalayalar, Nepal
  • Ha Long Bay
  • Vietnam
  • Uyuni Tuz Çölü
  • Bolivya
  • Batu Cave
  • Malezya
  • Boracay
  • Filipinler Boracay
  • Sky Mirror
  • Malezyaİnsan kısa sürede neleri keşfedebilir? Yol aldıkça kendini, kültürünü, unuttuklarını,

belki de sadece
keşfetmenin hazzını...


Eğer kendini arıyorsan yönünü dağlara çevir, dağlarda gözlerini kapat, kulaklarınla
gör. Ağaçların fısıltılarını, böceklerin seslerini dinle. Binlerce yıllık uygarlıkların izini sür.
Keşif yolculuğu için yoldan çıkmaya hazır ol!
 Melih Eriş

.................................................
GEZİ YAZILARIM
MELİH ERİŞ REHBERLİĞİNDE GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret352697

NEPAL 1


BUDDHA'NIN, BRAHMANLARIN ÜLKESİ

 


Nepal tam bir cennet. Burada yaşayanların yüzünde gülümseme hiç eksik olmuyor. Çünkü ölümsüzlüğe inanıyorlar. Bugün yaptıklarından yarın sorumlu olacaklarını bilerek yaşıyorlar. "Ne ekersek onu biçeriz" inanışına sahipler. Kısacası buradaki insanların yaşamı “KARMA” felsefesi üzerine kurulmuş. Ülkelerine kim gelirse gelsin herkese aynı davranış içinde bulunuyorlar. İnsanlar mutlular, çok fazla açlık ve sefalet görülmüyor. Her birey yaşamına razı olarak yaşıyor.

Nepal dünyanın çatısı olarak bilinir. Yüzlerce dağcının Himalayaların zirvesi Everest'e tırmanmak için hayatından olduğu bilinmektedir. Tam tamına 8848 metre. İkinci en yüksek Kangchenjunga (8598 metre) ve ardından Makalu (8463 metre). 11 zirve daha 8000 metrenin üzerinde yer almaktadır.

Nepal demokrasi ile yönetilen bir ülke olup halkın %87'si Hindu, %9'u Budist, %3 İslam ve diğer inançlara bağlı olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Budizm öğretisini yayan Buddha'nın doğum yeri de Nepal topraklarında, Lumbini'dedir.

2001 yılında kraliyet ailesi fertleri, kral, kraliçe, prens ve prenses kralın oğlu tarafından katledilmiş ve sonrasında kendisi de intihar etmiştir. Halk günlerce sokaklara dökülüp krallarının öldüğüne inanmamış ve beklemişlerdir. Ölen kralın kardeşinin başa geçmesi ile geçici sukunet sağlansa da kraliyet sisteminin çöküşüne kadar isyanlar hiç bitmemiştir. 2008 yılında krallık tarihe karışıp yerine federal bir cumhuriyet kurulmuştur.

Nepal doğal bir cennet. Deniz seviyesinden oldukça yüksek, yemyeşil ve tropikal ormanlarla kaplı. Bu ormanların hepsi de yaban hayatı barındırmakta olup milli park kapsamında koruma altına alınmışlardır. Birçok yaban hayvan türünü görebilme şansına sahipsiniz. Filler, gergedanlar, timsahlar, bufalolar, kaplanlar, yaklar ve tabi ki maymunlar. Parkların koruma altına alınmış olması nedeni ile hepsi ziyarete açık değildir. Chitwan ve Bardia Milli Parklarını özel tur programları ile gezebilmek mümkün olmaktadır.

Nepal’e geldiğinizde sıkılmanız mümkün değildir. Çok renkli ve eğlenceli bir ülke. Her zevke hizmet verebiliyor. İster tapınakları gezin, ister yürüyüş yapın ya da rafting, kano, kayaking, kaya tırmanışı, bungy-jumping, orman safari, bisiklet, paragliding, Everest uçuşu, ultralight aircraft, kamplı Himalaya yürüyüşleri, göllerde bot gezileri...

Nepal’in turistik mevsimi, muson yağmurlarının eylül ortalarında bitmesiyle ekim-kasım aylarında başlıyor. Özellikle kasım, dağlardaki görüş açıklığının yüksek olması nedeniyle en popüler zaman. Aralıktan şubat sonuna kadar yüksek irtifalarda hava çok soğuk. Mart ayı ile birlikte turistler yine Nepal’e akın etmeye başlıyor. Nepal vizenizi hava alanında 25$ karşılığında alabiliyorsunuz.

Alışverişte pazarlık yapılabilir. Bu konuda çok ısrarcı olunmaması taraftarıyım. Gelir düzeyleri oldukça düşük ve başlıca gelir kaynakları turistler. Bizim için bazı şeyler sadece 1-2 dolar ama bu parayla haftalarca geçiniyorlar veya öğrenciler okuyor. Zaten çok ucuz bir ülke.

Tüm Nepalliler, kadın, erkek, çocuk herkes boğazlarını sesli şekilde temizleyip tükürüyorlar. Başlangıçta oldukça tuhaf gelebilir. Açık yiyeceklerden ve açık içeceklerden satın almayın. Çok ısrarcılar, turistlere sürekli bir şeyler satmaya çalışıyorlar. Yolda, özellikle turistik mekanlarda yürümek bile bazen sıkıntılı hale gelebiliyor. Vakit kaybetmek ve amacınızdan sapmak oldukça kolay.

Nepal ve Newari halkının (Kathmandu Vadi’sinin yerlileri) yemeklerini denemek istiyorsanız uygun fiyatlara Newari spesiyalitelerini tadabileceğiniz restoranlar mevcuttr. Vejetaryenseniz hiç sorun yok, ağzınıza layık bir çok yemeği deneme şansına sahipsiniz. Yemeklerde bolca baharat karışımı kullanıyorlar bilginiz olsun.

Dağlarda yürüyüşe gittiğiniz zaman, Nepalliler’in milli yemeği olan daal-bhat (mercimek ve pilav), momo (mantı) ve Tibet ekmeği yanında sarımsak çorbası ve zencefil çayıyla haşır neşir olacaksınız. Özellikle Kathmandu’da medeniyetten uzakta geçirdiğiniz yürüyüş günleri sonrasında ironik bir şekilde Meksika’dan Japon mutfağına kadar ne ararsanız bulabiliyorsunuz. Nepal ve Newari mutfaklarını kısaca keşfettikten sonra pizza yemek isterseniz bazı restoranlarda gerçek İtalyan lezzetini bulabilirsiniz. Bir diğer Nepal klasiği ise kahvaltı için Hippilerden kalma eski Alman fırınlarına (German Bakery's) gitmek.

Nepal etnik alışveriş için bir deryadır. Kathmandu sokakları beyin sulandırmaya yönelik renk cümbüşü mallar satan dükkânlarla doludur. Tibet Pazarı, göçebe Tibetlilerin getirdiği süslü çok hoş örtüler, kumaşlar, dua bayrakları ve tütsülerle doludur. Kathmandu’nun çeşit çeşit müzik aletleri alabileceğiniz dükkânları ve Singing Bowl gibi (Om sesi çıkaran metal çanaklar) etnik aksesuarlar bulabileceğiniz dükkânlarını keşfetmek için dar sokaklarda bilinçli olarak kaybolmanız gerekmektedir.

Trekking yapmaya hazırlanan turistlere her türlü amatör yürüyüş ve dağcılık malzemesi sunan dükkânlar çoğunlukta. İhtiyacınız olan her türlü malzemeyi buralardan temin edebilirsiniz. Dağcılık malzemeleri alırken ürünlerin genelde ünlü markaların taklitleri olduğunu unutmayın. Tabii orijinal olanlarını da bulmak mümkün.

Bhaktapur tarihi şehri, özellikle tahta oymacılığıyla ünlüdür. Bunun yanında sıkıştırılmış kâğıttan maskeler, Nepal kuklaları ve yerel seramik çeşitlerini, üretildiği yer olan Bhaktapur’daki atölyelerden almakta fayda var. Patan ise bronz heykeller ve diğer metal süs eşyalarının çeşitlerini bulabileceğiniz küçük şehir. Nepal, ahşap el işlemeleri ve ahşap oyma sanatında son derece gelişmiştir. Biblolar ve küçük süslerin yanı sıra ev kapıları, çıkma balkonlar, pencere pervazları ve pencere kafesleri de bulabilirsiniz. Ahşap oymalar inanılmaz güzelliktedir. Bunların yanında Kathmandu’da çok hoş kitapçılar, müzik dükkanları var ve yine çoğu Thamel bölgesindedir.

Tanrıça Kumari: Bu ülkede inançlara hiç dokunulmuyor. Bir inanca göre Nepalliler yaşayan Tanrıça yaratmışlar. Hem de küçük bir kız çocuğu. Kumarinin, Tanrıça Taleju’nun enkarnasyonu olduğuna inanıyorlar. “Kumari” adayı olabilecek iri gözlü ve güzel kız çocukları arasından, rahipler tarafından yapılan testleri geçen çocuk, ilk adet gününe kadar tanrıça vazifesini sürdürür. Çocukluğundan beri sokak yüzü görmemiş genç bir kızın birdenbire kendini sıradan biri olarak sokaklarda bulması elbette travmatik olmaktadır. Enteresan olanı da onunla evlenecek olan erkeklerin boğularak öleceğine inanıldığı için kimseyle de evlenemiyor. Bu durum, Unicef'in çabalarıyla biraz yumuşatılmaya çalışılmaktadır.

Hadi buyurun hep beraber cennet ülke Nepal’i gezelim. Nepal Hakkında detaylı bilgi için lütfen www.nepalgezi.com sayfamızı ziyaret ediniz. Yola çıkmadan önce Nepal-2 gezi notlarımı da takip ediniz.

Farklı rotalarda buluşma dileği ile, hepiniz sevgiyle kalın.

Melih Eriş
Yorumlar - Yorum Yaz

MELİH ERİŞ GEZİLERİMELİH ERİŞ VINTAGE
GEZGİNİN SEYİR DEFTERİ
GRUBUMUZ

FACEBOOK SAYFAMIZ


TÜRK MÜHRÜ PROJEMİZ

 

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
Site Haritası