• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Giza Piramitleri
  • Mısır
  • Machupicchu
  • Peru
  • Perito Moreno Buzulu - Patagonya
  • Arjantin
  • Taman Negara
  • Malezya
  • Amazonlar
  • Güney Amerika
  • Kukulkan Piramidi
  • Meksika
  • Java Adası
  • Endonezya
  • Mui Ne
  • Vietnam
  • Annapurna Ana Kamp
  • Himalayalar, Nepal
  • Ha Long Bay
  • Vietnam
  • Uyuni Tuz Çölü
  • Bolivya
  • Batu Cave
  • Malezya
  • Boracay
  • Filipinler Boracay
  • Sky Mirror
  • Malezyaİnsan kısa sürede neleri keşfedebilir? Yol aldıkça kendini, kültürünü, unuttuklarını,

belki de sadece
keşfetmenin hazzını...


Eğer kendini arıyorsan yönünü dağlara çevir, dağlarda gözlerini kapat, kulaklarınla
gör. Ağaçların fısıltılarını, böceklerin seslerini dinle. Binlerce yıllık uygarlıkların izini sür.
Keşif yolculuğu için yoldan çıkmaya hazır ol!
 Melih Eriş

.................................................
GEZİ YAZILARIM
MELİH ERİŞ REHBERLİĞİNDE GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret355525

VİETNAM - HO CHİ MİNH (SAIGON)


METROPOL ŞEHİR - HO CHİ MİNH (SAIGON)Vietnam’ın en büyük şehri Ho Chi Minh’dir. Ho Chi Minh'den bahsederken resmi görevliler dışında herkes eski ismi olan Saygon'u kullanmaktadır.

Ho Chi Minh'de ilginç geziler yapabilirsiniz. Belediye binasından nehre kadar uzanan, şehrin ana caddesi Nguyen Huê üzerinde, savaş zamanında genç ve bekar Amerikalı askerlerin buluşma yeri olan ve şehrin hareketli mahallelerini seyredebileceğiniz güzel bir terası ve ilginç retro görünümüyle Rex Oteli ve daha bir çok otel bulunmaktadır. Şehrin bir başka ilginç köşesi ise, çok renkli ve hareketli olan Binh Tay pazarıyla ünlü Cholon Çin mahallesidir. Bu mahalle, 18. yy.ın sonlarına doğru, Ming Hanedanı yıkılınca buraya göç eden Çinliler tarafından kurulmuş ve hızla Saygon'un ve Güney Vietnam ticaretinin hareketli merkezi haline gelmiştir. Birçok tütsü çubuğu veya spiralinin devamlı yandığı gizemli Thien Hau Mabedi bu mahallededir. Şehirde rahiplerle dolu pek çok Budist pagoda görmek mümkündür. Ancak Taoist ve Budist karışımı büyük ve renkli heykellerin olduğu "Yeşim İmparator Pagod"u en ilginçlerinden biridir. Giac Lam ve Giac Vien pagodaları şehrin en eskileridir.

Saygon'un görülmeye değer yerleri şehir merkezinde birbirine yakın mesafelerde olduğundan, iyi bir yürüyüşle bir günde gezilebilmektedir.

Yeniden Birleşme Sarayı (Reunification Palace), Güney Vietnam’ın eski başkanlık sarayıdır. Kuzey Vietnamlılar güneyi ele geçirip "özgürleştirince", sarayı olduğu gibi bırakıp müze haline getirmişlerdir. 1975 yılında sarayın kapılarını kırıp içeri giren tank giriş kapısının yanında yer almaktadır. Yabancıların en fazla ziyaret ettiği müze ise " Savaş Kalıntıları Müzesi"dir. Müzede özellikle ABD'li gazetecilerce çekilen ve savaşın şiddetini gösteren yüzlerce fotoğraf bulunmaktadır. ABD'nin savaştaki insan kaybı 58.000’i geçmiştir. Vietnam’ın insan kaybı ise kesin olarak bilinmemekle beraber 2-4 milyon olduğu sanılmaktadır.

Saygon'un en düzenli bölgesi, Hanoi'de olduğu gibi, eski Fransız Mahallesi’dir. Bölgenin merkezindeki katedral halen ayaktadır. Katedralin karşısında büyük postane binası ve postanenin güneyinde yer alan opera binası şehrin diğer önemli tarihi binalarıdır.

Komünist Parti Şehir Yönetim Komitesi Binası yine Fransızların yaptığı eski, güzel bir yapıdır ancak bırakın içine girmeyi dışarıdan fotoğrafını bile çekmek yasaktır. Yakından fotoğraf çekmek isterseniz bir görevli koşturup fotoğraf çekilmesini engellemektedir.

Gezilebilecek yerlerin hemen hemen hepsi Pham Ngu Lao Bölgesi’nde yer almaktadır. Turistlerin konaklamak için seçtikleri bölge çoğunlukla burasıdır.

Ben Thanh, Saygon'un en ünlü kapalı çarşısıdır. Hoş bir yenilik ise bazı ürünlerin üzerinde fiyat olmasıdır ki bu Vietnam'da az rastlanır bir durumdur. Ben Thanh'da satılan kahve türlerinden biri özellikle zor bulunan ve pahalı bir kahve olan "Tilki Dışkısı" kahvesidir. Dalat yaylalarında büyüyen kahve ağaçlarında yeni olgunlaşan kahveyi yemeyi adet haline getirmiş bir tilki türünün dışkısından fermente olan kahve, çekirdekleri temizlenerek içilir. Midede fermente olduğu için kahvenin tadının en iyi şekilde ortaya çıktığı söylenmekte..

Ho Chi Minh Kenti’nde ziyaret edilebilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. 1750 yılında yapılmış kentin en eski tapınağı olan Giac Lam Tapınağı, 1900′lü yıllarda Çinlilerce yapılmış, çoğu kısımları değişik renkteki seramiklerle bezenmiş, süslemeleri oldukça özenle işlenmiş bir tapınak olan Phuoc An Hoi Quan Tapınağı, 1880′de yapılmış yerel ürünlerin satıldığı Ben Tan Pazarı, ilginç mimarisi ve atmosferiyle etkileyici bir yapı olan Büyük Postane, 1877-1883 arası tuğladan inşa edilen Notre Dame Katedrali, içi Fransız ve ABD askerlerinin Vietnam’da yaptıklarını anlatan resimlerle donatılmış olan Savaş Müzesi, Yeniden Birleşme Sarayı denilen eski Güney Vietnam Devlet Başkanlığı Sarayı, kentin önemli ziyaret noktalarını oluşturmaktadır.

Louis Pasteur kuduz aşısını, Albert Calmette tüberküloz aşısını, Alexandre Yersin ise cüzzam basilini buldukları için Vietnam devleti tarafından insanlığa faydalı kişiler olarak anılmaktadırlar. Bu nedenle Fransız isimleri taşıyan sokakların isimleri Vietnam isimleriyle değiştirilmiş olmasına rağmen, Duong Pasteur, Duong Calmette ve Duong Yersin sokak isimleri olduğu gibi korunmuştur.

Ho Chi Minh şehrinde her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Ho Chi Minh’e ulaşmak için seyahatinizin başlangıç noktası önemlidir. Gezinize bu şehirden başlayacaksanız, Kamboçya’dan Mekong Delta nehir yolculuğu ile ya da komşu ülkelerden uçakla gelebilirsiniz. Ülke içine seyahat için hava, kara ve demiryolu seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Ho Chi Minh Çevresi Gezilecek Yerler

Cu Chi Tünelleri

Cu Chi, Saygon'a 70 km mesafede, savaşta kullanılan yeraltı tünelleriyle ünlü bir kasabadır. Kuzey Vietnam'dan Güney Vietnam'a gizlice silah ve asker taşınmasında kullanılan Ho Chi Minh patikasının bittiği yer Cu Chi kasabasıdır. Savaş sırasında Cu Chi'yi savunmak ve bölgede her zaman adam bulundurmak için çok ilginç bir yönteme başvurmuşlardır. Bu da yeraltında yaşamaktır. 1960' larin başında Cu Chi'de küçük tüneller açılmaya başlanmıştır. 1965'te tünellerin toplam uzunluğu 250 km ye çıkmış ve içlerine onlarca mutfak, yatakhane ve hastane yapılmıştır. Tünellerin, labirent gibi yer altında dolanarak Kamboçya sınırına kadar dayandığı söylenmektedir. Tünellerin yapımına 1948’de başlanmış ve 20 yıl boyunca devam etmiştir. Tüneller, ilk yapıldığı yıllarda Fransızlara karşı savunma amaçlı bir görev üstlenmiş iken, daha sonraki yıllarda ABD-Vietnam Savaşı süresince çok önemli işlevler görmüştür.

Cu Chi’ye Ho Chi Minh şehrinden günü birlik turlar satın alarak ulaşabilirsiniz.

Cao Dai Tapınağı

Vietnam gezinizi bitirirken ya da başlarken, güneyde görülecek renkli Tay Ninh Mabedi’nin merkezi olduğu, ilginç Kaodizm dininden bahsetmeden geçmemek gerekir. Bu din, 1920 yılında, kendisine çok açık bir insan gözü şeklinde görünen Cao Dai adlı bir ruhla sağladığı irtibat üzerine aydınlanan Ngo Van Chieu tarafından ortaya atılmıştır. Buda, Konfüçyüs, Lao Tseu, Hz.İsa, Hz.Muhammed ve birçok ruh, aziz ve Victor Hugo, Descartes, Pasteur, Shakespeare ve Lenin gibi tanınmış edebiyatçı, bilim adamı ve politikacının anıldığı din, bilinen tüm dinlerden kendine göre en iyileri alan bir düşünce yapısı üzerinde kurulmuştur.

1926 yılında kurulan Cao Dai Tapınağı, bugün Vietnam'da 2 - 8 milyon arası inananı olduğu sanılan Cao Dao dininin sembolüdür. Cao Dai dini, Hristiyanlik, Budizm ve Konfüçyüs inanışlarının bir karışımıdır. Günde üç kez bir saatlik ayinler yapan Cao Dai'ler öğlen ayini için toplanmaya saat 11'de başlarlar. Kadın ve erkek rahipler kalabalığı yönlendirir ve tam öğlen vakti ayin başlar. Tapınağın ikinci katında gerek Vietnamlı gerek yabancı yüzlerce kişi Cao Dai ayinini izler.

Cham Halkı

Vietnam'da yaşayan Cham azınlığı Endonezyalılarla aynı soydan gelmektedir. 17 yy.a kadar Hindu olan Cham'lar daha sonra Müslümanlığı kabul etmişlerdir. Kırsal alanda, sokakta başı kapalı bir kadın görürseniz büyük olasılıkla bir Cham'dir. Kamboçya’nın güney bölgesinde de Chamlar’a rastlanmaktadır. Chamlar İslamı kendilerine göre yorumlamışlardır. Günde beş vakit yerine haftada bir kez cuma günleri namaz kılarlar ve Ramazan ayında sadece üç gün oruç tutarlar. Sünnet ise sembolik olarak yapılmakta olup fiziki olarak sünnet yoktur. Vietnam'da inançların da ortama ayak uydurup değiştikleri gözlemlenmektedir.

Gezinize renk katacak olan bu geziye Ho Chi Minh şehrinden günübirlik tur satın alarak katılabilir ve Chamlar’la tanışabilirsiniz.

Farklı rotalarda buluşmak dileği ile, hepiniz sevgiyle kalın

Melih Eriş.

MELİH ERİŞ GEZİLERİMELİH ERİŞ VINTAGE
GEZGİNİN SEYİR DEFTERİ
GRUBUMUZ

FACEBOOK SAYFAMIZ


TÜRK MÜHRÜ PROJEMİZ

 

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Site Haritası