• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Giza Piramitleri
  • Mısır
  • Machupicchu
  • Peru
  • Perito Moreno Buzulu - Patagonya
  • Arjantin
  • Taman Negara
  • Malezya
  • Amazonlar
  • Güney Amerika
  • Kukulkan Piramidi
  • Meksika
  • Java Adası
  • Endonezya
  • Mui Ne
  • Vietnam
  • Annapurna Ana Kamp
  • Himalayalar, Nepal
  • Ha Long Bay
  • Vietnam
  • Uyuni Tuz Çölü
  • Bolivya
  • Batu Cave
  • Malezya
  • Boracay
  • Filipinler Boracay
  • Sky Mirror
  • Malezyaİnsan kısa sürede neleri keşfedebilir? Yol aldıkça kendini, kültürünü, unuttuklarını,

belki de sadece
keşfetmenin hazzını...


Eğer kendini arıyorsan yönünü dağlara çevir, dağlarda gözlerini kapat, kulaklarınla
gör. Ağaçların fısıltılarını, böceklerin seslerini dinle. Binlerce yıllık uygarlıkların izini sür.
Keşif yolculuğu için yoldan çıkmaya hazır ol!
 Melih Eriş

.................................................
GEZİ YAZILARIM
MELİH ERİŞ REHBERLİĞİNDE GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret355524

SİNGAPUR


SİNGA PURA - ASLAN ŞEHİRSingapur, Malezya Yarımadası’nın en güney ucunda yer alan bir Güneydoğu Asya ada ülkesi ve şehir devletidir. Beş milyon üzerindeki nüfusuyla Singapur, Güneydoğu Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini taşımayan, yüksek hayat standartlarına sahip ve bugün dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında gösterilmektedir.

19. yüzyıl başlarında Güneydoğu Asya’da, Hollanda ve İngilizler arası yoğun bir sömürgecilik rekabeti yaşanıyordu. İngilizler, bölgede hakimiyeti kurmak için Singapur’u bir merkez üs olarak seçmeden önce burası Malaylar'ın yerleşmiş olduğu küçük bir balıkçı kasabasıydı. Adanın stratejik önemini keşfeden İngiliz Sir Stamford Raffles, 1819 yılında İngiliz limanı kenti olarak burayı inşa etmeye başlamıştır. Kısa sürede bölgedeki ticaretin merkezi haline gelen Singapur, bugün dünyanın en büyük ticaret, finans ve liman kentleri arasında yerini almıştır.

Güneydoğu Asya’nın önde gelen iş, eğlence ve tatil merkezlerinden biri olan Singapur’da ticaret, yaşamın her alanında belirgin olarak fark ediliyor. Yüksek gökdelenler, alışveriş merkezleri, oteller ve plazalar her yandan yükseliyor.

Çok sıcak ve nemli havadan bunalan Singapurlular'ın yaşamı dev alışveriş merkezlerinin içinde geçiyor. Birbirleriyle metro ulaşımı, yer altı geçitleri veya üst geçitlerle bağlı olan Singapur alışveriş merkezleri, dünyanın en büyük markalarına da ev sahipliği yapıyor.

Düzenli, temiz ve kuralcı bu şehir, modern bir Avrupa kentini yansıtırken, bir Asya metropolünün de tipik özelliklerini taşımakta Singapur'u gezmek için 2-3 gün yeterlidir. Gezmeye başlamadan önce bir şehir haritası almak uygun olacaktır. Yürüyerek, otobüs veya metro kullanarak şehri kolaylıkla gezebilirsiniz. Unutmayın ulaşım Singapur'da ucuz fakat diğer aklınıza gelen herşey bütçenizi zorlayabilir.

Singapur şehir merkezi Singapur Nehri'nin etrafında konumlanmıştır. Singapur'un en çok turist çeken bölgesi Çin Mahallesi ve Orchard caddesidir. Gezmeye, Singapur Nehri ile Marina Bay'in birleştiği bölgeden başlayabilirsiniz. Nehrin güneyi ise, koloni zamanından kalma, çok iyi korunmuş binalarıyla şık görüntüler vermektedir. Nehirde kısa mesafeli tekne gezintileri yapmak mümkündür. “Marina Bay” da, Singapur’un simgesi olan yarı balık yarı arslan olan “Merlion Fıskiyesi” heykelini görebilirsiniz. 8.6 metre yüksekliğinde ve 70 ton ağırlığında olan fıskiyenin Aslan bölümü Singa Pura – Aslan Şehir’i, balık bölümü ise Temasek- Deniz Şehri’ni temsil etmektedir.

Marina Bay, şehrin en yeni yerleşim alanlarından birisidir. Denizin doldurulup, bataklıkların kurutulup genişletilerek yapıldığı Marina Bay, bugün şehrin en gözde yeri. Sadece mimarlık alanında değil çevre, şehircilik, sosyal ve kültürel alanlarda en yaratıcı projelerin uygulandığı bölge, her geçen yıl eklenen yeni projelerle daha da genişletiliyor.

Singapur Nehri üzerinde, nehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler ve caddeler vardır. Bu caddeler nehrin bir tarafında South Bridge Road, diğer tarafında North Bridge Road adını alır. Bu cadde şehir merkezine, Çin Mahallesi’ne ve Müslüman Mahallesi’ne (Kampong Glam) kadar uzanır. Orchard Road, son derece lüks otelleri, mimari harikası alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlarıyla Singapur'un en ünlü caddesidir.

Singapur' da gezilecek yerler:

Boat Quay: Marina Bölgesinde yer alır ve Singapur'un ticaret ve iş merkezidir. Burada iki katlı rengarenk eski evler ve gökdelenler arkadaşlık yaparlar. Gündüz ve gece bu bölgeyi gezebilir, farklı kareler yakalayabilirsiniz.

Clarke Quay: Singapur nehrinin kıyısında yer alır. Gündüz sakin, geceleri ise son derece canlı, alışveriş, eğlence ve yemek bölgesidir. Clarke Quay, Çinli tüccarların depo evlerinin günümüzde restoran, bar, kafe ve eğlence merkezi haline getirilmesi ile oluşturulmuş, hoş vakit geçirebileceğiniz küçük, şirin bir yerdir.

Singapur Tarih Müzesi, 1957 yılına kadar katolik okulu olarak kullanılan Singapur Sanat Müzesi, Singapur Ulusal Müzesi, Asya Medeniyetleri Müzesi, Peranakan Müzesi, Singapur Şehir Galerisi, Baba House, Cathay Galerisi, Changi Müzesi ve Şapel'i tarih ve sanata meraklı olanlar için cazibe merkezidir.

Koloni dönemi mimari tarzı ile yapılmış, birbirine şık bahçelerle bağlanan birbiri içine geçmiş yapı topluluğundan oluşan Raffles Otel ve içinde Raffles’in evini, onun kurduğu ilk botanik parkını, ilk Hristiyan mezarlığını, II.Dünya Savaşı sırasında kullanılan Britanya sığınaklarını, ASEAN ülkelerinin her birini simgeleyen modern heykel parkını (ASEAN Sculpture Park) görebileceğiniz Fort Canning Park; II. Dünya Savaşı’nda Japon İşgali sırasında ölen siviller anısına yapılmış War Memorial Park Singapur'un önemli turistik bölgeleridir.

Sentosa Adası, Esplanade Parkı, Singapur Botanik Bahçeleri, Singapur Hayvanat Bahçesi, Bukit Timah Doğal Koruma Alanı, MacRitchie Doğa Parkı, Sungei Buloh Wetland Kuş Parkı, Juron Kuş Parkı, Faber Dağı & Teleferik, Kent Ridge Park, Labrador Doğa Parkı & Gizli Tüneller Parkı, Çin & Japon Bahçeleri, doğa ve hayvan severler için kaçırılmaması gereken yerlerdir.

Çin Mahallesi tüm Güneydoğu Asya'da olduğu gibi son derece hareketlidir. Çin Mahallesi turistlerin konaklama, alışveriş ve yemek için en çok tercih ettikleri bölgedir. Çin Mahallesi’nin kalbi South Bridge Road üzerinde yer alan çoğu restore edilmiş renkli dükkan evlerden oluşan bölgedir. Burada birbirine paralel uzanan Mosque Street, Pagoda Street, Temple Street, Smith Street ve Sago Street mutlaka görülmesi gereken ara sokaklardır.Bu kalabalık, ara sokaklarda açık hava tezgâhlarının yanı sıra antikacılar, barlar, restoranlar, Çin’e özgü yiyecek malzemeleri satan yerler, geleneksel Çin mallarının üretildiği küçük atölyeler, dini eşyalar satan dükkanlar ve bir de Çin tıbbı ile ilgili merkez yer alır.

Kampong Glam bölgesi Malayların yaşadığı bölgedir. Arap tüccarlar tarafından kurulan bölgede art deco tarzı dükkan evler, caddeler, binalar, Arap ve Malay adlarını taşır. Bölgenin en canlı yeri Ortadoğu pazarını andıran her türlü ürünün satıldığı Arap Caddesi’dir. Burası, Singapur’un Müslüman topluluğunun kültür deposu durumundadır. Müslüman restoranlar ve kafeler sıra sıra sokakta dizilmiş, geleneksel Hindistan ve Malaya yemeklerini satmaktadırlar.

Küçük Hindistan (Little India): Kampong Glam bölgesinden kısa bir yürüyüşle veya MRT Hint bölgesine ulaşabilirsiniz. Bölge, 1800’lerin ortalarında adaya gelen Hintliler tarafından kurulmuştur. Serangoon Road üzerinde Hint yemeklerini yiyebileceğiniz restoranlar, Hint işi eşyalar satan dükkanlar, tapınaklar ve çiçekçilere kadar her şey bulunur.

Tapınak ve cami gezmeyi sevenler için şehir içinde bir çok yapı bulunmaktadır. Bunları www.guneydoguasya.com web sayfasında Singapur bölümünde detaylı görebilirsiniz.

Yemek ve alışveriş Singapurlular'ın vazgeçilmezidir. Bu sebeple, her bütçeye ve zevke uygun, dünya mutfağından tatları bulabileceğiniz restoranlar ve tüm markaları makul fiyatlara alabileceğiniz alışveriş merkezlerine şehrin her yerinde rastlayabilirsiniz.

Güneydoğu Asya ülkelerini gezerken gezi programınıza Singapur'u da birkaç günlüğüne ekleyebilir, şirin ülkenin otantik ortamına girebilirsiniz.

Singapur'a Malezya'dan karayolu veya tren, Endonezya'dan feribot ile ucuz ulaşımla geçebilirsiniz. Diğer seçenek ise uçak.

Farklı rotalarda buluşmak dileği ile.

Hepiniz sevgiyle kalın.

Melih Eriş


Yorumlar - Yorum Yaz

MELİH ERİŞ GEZİLERİMELİH ERİŞ VINTAGE
GEZGİNİN SEYİR DEFTERİ
GRUBUMUZ

FACEBOOK SAYFAMIZ


TÜRK MÜHRÜ PROJEMİZ

 

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Site Haritası