• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Giza Piramitleri
  • Mısır
  • Machupicchu
  • Peru
  • Perito Moreno Buzulu - Patagonya
  • Arjantin
  • Taman Negara
  • Malezya
  • Amazonlar
  • Güney Amerika
  • Kukulkan Piramidi
  • Meksika
  • Java Adası
  • Endonezya
  • Mui Ne
  • Vietnam
  • Annapurna Ana Kamp
  • Himalayalar, Nepal
  • Ha Long Bay
  • Vietnam
  • Uyuni Tuz Çölü
  • Bolivya
  • Batu Cave
  • Malezya
  • Boracay
  • Filipinler Boracay
  • Sky Mirror
  • Malezyaİnsan kısa sürede neleri keşfedebilir? Yol aldıkça kendini, kültürünü, unuttuklarını,

belki de sadece
keşfetmenin hazzını...


Eğer kendini arıyorsan yönünü dağlara çevir, dağlarda gözlerini kapat, kulaklarınla
gör. Ağaçların fısıltılarını, böceklerin seslerini dinle. Binlerce yıllık uygarlıkların izini sür.
Keşif yolculuğu için yoldan çıkmaya hazır ol!
 Melih Eriş

.................................................
GEZİ YAZILARIM
MELİH ERİŞ REHBERLİĞİNDE GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam293
Toplam Ziyaret349230

KAYIP KITA ATLANTİS


KAYIP KITA ATLANTİS
Atlantis hikayesinin çıkışı Mısırlı bir rahiple başlıyor. Yunan şair Solon, Mısır’ın Sais kentini ziyaretinde rahip Sonchis ile tanışır ve ondan Atlantis hikayesini dinler. Solon hikayeyi Dropides’e, Dropides de torunu olan Atinalı devlet adamı Kritias’a anlatır. Kritias Platon’un büyük büyük babasıdır. Kritias, Sokrates’in evindeki bir felsefe sohbetinde bu hikayeden bahseder. Ve, Atlantis’le ilgili araştırmalar o günden itibaren başlar.

Atlantis hikayesi ile ilgili tek kaynak Yunan Filozof Platon’un MÖ. 4.yy'ın ilk yarısında yazmış olduğu Timaeus ve Critias adlı eserlerindeki anlatımlardır. Platon, bu eserlerinde Atlantis hikayesini bir kaynağa dayandırarak yazmıştır.

Çözümlenmiş Naacal Tabletleri’ndeki anlatımlarda, Mısır hiyerogliflerinde, papirüslerde, Maya yazıtlarında, efsane ve ilahilerde de sık sık Atlantis değinmesiyle karşılaşılıyor. Örneğin, Saint Petesburg (Rusya) Müzesi’nde bulunan ve bilinen en eski papirüslerden birinde, Firavun Set’in bir grup araştırmacıyı Atlantik Okyanusu’na gönderdiği, bu grubun görevinin Mısırlılara bilgeliği getiren ataların anavatanlarını araştırmak olduğu yazılıdır.

Heinrich Schliemann tarafından Troia antik kentinde (Çanakkale) bulunmuş “Baykuşlu Vazo” ve “Kuş Sfenksi” üzerinde yer alan “Atlantis Kralı Kronos’tan” yazılı ithaf yazıları da tartışmasız arkeolojik kanıtlar olarak gösterilmektedir.


Bu verilerin hep birlikte incelenmesi, Atlantis kıtasında yaşayan toplumun çok gelişmiş bir uygarlık seviyesine sahip olduğunu işaret ediyor. Bazı yazıtlar, bu toplumda devler, cüceler ve çeşitli insanımsıların hep birlikte yaşadığını ifade ediyor.

19.yy'da yaşamış olan ve trans halindeyken yaptığı kehanetlerle tanınan, uyuyan kahin lakaplı, Edgar Cayce’de, Atlantis Başkenti’ndeki “Büyük Tapınak”ta bulunan ve “Ateştaşı” olarak bilinen dev bir kristalden söz eder. Bunun tüm ülkenin güç kaynağı olduğunu belirtir. Güneşin ışınlarının bu objenin birçok prizmasından geçmesi o kadar büyük bir yoğunlukta gerçekleşmekteydi ki, “tüm diyarda görülebilir radyo dalgaları gibi yeniden oluşturulup yayınlanabiliyordu.” Cayce’ye göre Atlantis’in nihai yok oluşuna katkıda bulunan bu enerji kaynağının yanlış kullanımı idi. Cayce ayrıca insan vücudunun Güneş ışınları ile iyileştirilmesi için kristallerin kullanımından bahsetmektedir.


Teosofik Cemiyeti’nin kurucularından Madam Helena Petrova Blavatsky ise yorumlamalarını Gizli Doktrin (1988) adlı kitabında Atlantis kıtasında yaşayan toplumda Mu asıllı Rmoahaller, Tlavatliler, Toltekler, Turanlılar (Türklerin ataları), Samiler, Akadlar ve Moğollar olarak 7 alt ırk belirleyecek kadar ilerletiyor.
Kayıp uygarlıklara ilişkin görüşleriyle tanınan bir diğer gizemci Avusturyalı Rudolf Steiner’a göre Atlantisliler, yaşam gücüne hükmedip, kendilerine özgü hava ulaşım araçlarını yönetebiliyorlardı.


Ignatius Donnely Platon’un “Kritias” adlı, Atlantis’i anlatan kitabını ele alıp yeniden işleyerek yazdığı Tufandan Önceki Dünya adlı kitabında, insanlığın ilk uygarlığının Atlantis olduğunu savunuyor, örnek olarak da Nazca düzlüklerinde bulunan gizemli çizgileri gösteriyor ve eski Mısır’da Güneş Tanrısı olan Ra’nın ilk olarak Atlantis’te kullanılan bir tabir olduğunu söylüyor. Ignatius’a göre Eski Yunanlıların, Fenikelilerin, Hintlilerin, İskandinavyalıların Tanrı ve Tanrıçaları, aslında Atlantis’in kralları, kraliçeleri ve kahramanlarıydı. Mitolojide anlatılan öyküler Atlantis’in gerçek tarihinin karmaşık bir biçimde hatırlanmasından başka bir şey değildir.

Donnely ayrıca, Avrupa’da tunç çağının başlamasının kaynağı olarak da Atlantis’i işaret ediyor. Aynı zamanda ilk kez çelik üretenler de Atlantisliler’di diyor. Igantius kitabında bütün Avrupa alfabelerinin kaynağı olan Fenike alfabesinin Atlantis alfabesinden alındığını ve aynı alfabenin Mayalar tarafından da Güney Amerika’ya götürüldüğünü söylüyor.
Peki bu gelişmiş uygarlık neredeydi;
Platon’a göre Atlantis, Herkül sütunlarının ötesinde yer alan batı Avrupa ve Afrika nın birçok kısmını fetheden ve Solon un zamanından 9bin yıl önce Atina'yı fethetmeye çalışan fakat başarılı olamayıp bir gecede okyanusa batan bir uygarlık. Platon’a göre bu ada Cebelitarık boğazının ötesinde yani Atlantik okyanusunda yer alır.

Kayıp kıta Atlantis’in nerede olduğuyla ilgili Platon’un diyaloglarından yola çıkılarak Atlantik Okyanusu’nun ortasını işaret eden araştırmalar, günümüz teknolojisi ve bilim insanlarının daha derinlemesine araştırmaları sonucunda farklı yorumlarla farklı coğrafyalarda konumlandırılıyor.

Hartford Üniversitesi’nden Profesör Richard Freund önderliğindeki Amerikalı araştırma ekibi, efsanevi Atlantis kıtasının yerinin tam olarak tespit edildiğini ve İspanya’nın kuzeyindeki kumul düzlüklerinin altında, Cadiz’in kuzeyinde bulunduğunu belirtiyor.

İngiliz bilim insanları ise, Kuzey Atlantik’te kayıp kıta Atlantis olduğunu düşündükleri 10 bin kilometrekarelik bir kara parçası keşfetti. İskoçya açıklarındaki Orkney-Shetland Adaları’nın batısında bulunan bu 56 milyon yıllık kara parçasının üzerinde dağlar ve sekiz büyük nehir yatağı saptandı.

Atlantis’le ilgili öne sürülen iddialardan biri de efsanevi kıtanın, Antarktika’da olduğuna ilişkindir. Profesör Charles A. Hapgood, 1950’li yıllarda Güney Kutbu’nun binlerce yıl önce eski ve gizemli bir medeniyete ev sahipliği yapmış olabileceğini söylemiş ve litosferin yer değiştirmesinden yola çıkmıştı. Bu teoriye göre dünyanın her yerinde 20 bin ile 30 bin yılda bir kabukta bir takım değişimler oluyor. Hapgood, 11.600 yıl önce Antarktika’nın büyük bölümünün buzsuz olduğunu belirtmişti. Profesör çalışmalarında ayrıca Piri Reis’in dünya haritasında Antarktika’nın kuzey kıyılarını göstermesinden yararlanmıştır.

Daha önce de bahsettiğimiz, Amerikalı yazar Ignatius Donnely’e, göre ise Atlantis, Atlantik’in ortasında, Azor Adaları’ndaydı.

1968 yılında ise, kayıp kıtanın yeri ile ilgili olduğu sanılan bazı arkeolojik kanıtlar elde edildi. Burası, Atlantik’te hiç umulmadık bir yerdi. Bahama Adaları, Bu kalıntılar hemen akla 1920lerde yaptığı kehnatle, Atlantis’in Bahamlar'da ortaya çıkacağını söyleyen kahin Edgar Cayce’i getirdi.

Peki, sonunda, bu eski gizem çözülmüş müydü? Atlantis bulunmuş muydu? Doğruluk dereceleri herhangi bir bilimsel kanıtla ortaya çıkarılamamış olsa da, Atlantis hakkında şimdiye dek en ayrıntılı açıklamaları yapmış olan ünlü isimler, Edgar Cayce ve Rudolf Steiner'dir. Bir başka kaynak da Doğu'nun kadim kitaplarından Dizayn Kitabı'dır. Antik uygarlıkların çözülebilmiş yazıtlarında sıkça bu kayıp kıtadan bahsedilmiştir.

Atlas Okyanusu birçok volkanik hareketliliğin sık sık meyda geldiği bir yerdir. 1957 yılında Azor adalarının yakınlarında yanardağlar patlamasıyla yeni bir ada ortaya çıkmıştır. Kanadalı bir çiftin öncülüğünde yapılan deniz dibi araştırmalarında, Bermuda Şeytan Üçgeni olarak adlandırılan bölgede batık bir şehir bulundu. Araştırmacılar, Küba kıyılarından 700 metre uzaklıkta ve 180 metre derinlikte, yolları, tünelleri, piramitleri ve başka yapıları olan büyük bir şehir keşfettiler. Elde edilen görüntülerde, batık şehirde sıradan piramitlerin yanı sıra camdan yapılmış piramitlerin, Sfenks şeklinde heykel, birçok monolitik yapılar ve bina duvarlarına oyulmuş yazıtların bulunduğu görüldü. Sonrası ise büyük sessizlk oldu. Aynen KayıpKıta Mu'da olduğu gbi!

Melih Eriş

MELİH ERİŞ GEZİLERİMELİH ERİŞ VINTAGE
GEZGİNİN SEYİR DEFTERİ
GRUBUMUZ

FACEBOOK SAYFAMIZ


TÜRK MÜHRÜ PROJEMİZ

 

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.477332.6074
Euro34.596434.7351
Site Haritası