• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • Giza Piramitleri
  • Mısır
  • Machupicchu
  • Peru
  • Perito Moreno Buzulu - Patagonya
  • Arjantin
  • Taman Negara
  • Malezya
  • Amazonlar
  • Güney Amerika
  • Kukulkan Piramidi
  • Meksika
  • Java Adası
  • Endonezya
  • Mui Ne
  • Vietnam
  • Annapurna Ana Kamp
  • Himalayalar, Nepal
  • Ha Long Bay
  • Vietnam
  • Uyuni Tuz Çölü
  • Bolivya
  • Batu Cave
  • Malezya
  • Boracay
  • Filipinler Boracay
  • Sky Mirror
  • Malezyaİnsan kısa sürede neleri keşfedebilir? Yol aldıkça kendini, kültürünü, unuttuklarını,

belki de sadece
keşfetmenin hazzını...


Eğer kendini arıyorsan yönünü dağlara çevir, dağlarda gözlerini kapat, kulaklarınla
gör. Ağaçların fısıltılarını, böceklerin seslerini dinle. Binlerce yıllık uygarlıkların izini sür.
Keşif yolculuğu için yoldan çıkmaya hazır ol!
 Melih Eriş

.................................................
GEZİ YAZILARIM
MELİH ERİŞ REHBERLİĞİNDE GEZİLER
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret355536

OLURLAMALAR

OLURLAMA  NEDİR? 


Hastalık, iletişimde bir bozulmadır. Şu ana dek senden yapmanı istediğim şey, bedenine, iletişimi yeniden açmaya niyetli olduğunu göstermendir. Bunu yaptığın zaman, bedeninin de seni desteklemekte gecikmeyeceğini göreceksin. Bedeninin sana yeniden güven duyabilmesi için, senin önce bedenini olumsuzluk ve ihmalkârlıkla zehirlemek yerine, onu dinlemeyi öğrenmen, ona sevecence davranman ve saygı göstermen gerekir.

Olurlama ne demektir? Olurlama, kendimiz hakkında ya da bizi saran dünya hakkında olumlu bir tutum sergilemektir. Biz bu olumlu tutumumuza inandığımız ölçüde ve ona ayırdığımız enerji miktarıyla doğru orantılı olarak, deneyimimizi son derece derin ve mucizeye benzeyen bir şekilde dönüştürebiliriz. Biz öznel olarak kendimizi hemen daha iyi hissetmekle kalmayız; bedenimiz de, artık bu olumlu doğru "yeniden programlamaya" yanıt vererek, artık bir işe yaramayan belirtileri bir yana atar ve kendisini sağaltmaya başlar. O ana dek sorun yaratmış olan ilişki ve durumlar, yeni bir açıdan görülmeye başlayınca, artık çözümlenirler. En ilginci de, çevrenin, sahip olmayı düşlediğimiz şeyleri bize sunmaya başlaması ve üstelik yepyeni ve şimdiye dek aklımızın ucundan bile geçmeyen olanak ve fırsatları önümüze sermesidir. Olurlamalar, zihnimizdeki olumsuz bir programın yerine olumlu, yaşamı olurla yani bir program koyarak gerçekleşir. Siz yaşamınıza bilinçlilik getirmeye ve öz yıkımsal olmasa bile özünüzü kısıtlayan bantlarınızı ortaya çıkarmaya başlar başlamaz, olurlamalarınızı onları yok etme amacıyla kullanmaya hazırsınızdır. Olurlamalar, sağlık durumunuz ne olursa olsun, size ancak hayırlı olan şeyleri getirir.


OLURLAMA ÖRNEKLERİ

*Sağlıklı ve neşeli olmak benim hakkım.

*Her an kendimi daha güçlü ve daha canlı hissetmekteyim.

*Bu dünya sevecen bir yer, burada çok mutluyum.

*Yaşıyor olmama şükrediyor ve her geçen gün yaşamdan daha çok zevk alıyorum.

*Beni incitmiş olan herkesi yürekten bağışlıyor ve onlara mutluluk diliyorum.

*Ben kendim olarak her yönümle sevilmeye layığım.

*Sevgimi ve yararlığımı çalışmalarımda ifade etmekteyim.

*Bu dünya, nimetini bol olan bir yer, benim de varsıl olmaya hakkım var

*Hemen şu anda olduğu gibi, ben kendimi bütün olarak seviyor ve onaylıyorum.

*Ben kendi yaşamımı kendi istediğim gibi yaşamakta tam bir özgürlüğe sahibim.

*Eskileri bir yana bırakıyorum, yenilere hoş geldin diyorum.

*Yaşam ne tatlı! Ben yaşamımı içtenlikli bir şekilde ama ciddileşmeksizin yaşamaktayım.

*Çevremdeki herkese ve her şeye sevecen gözlerle bakmaktayım.

*Kendimi yaşamın kucağına bırakabiliyor ve yaşamın beni sevdiğine güveniyorum.

*Geçmişle yapışıp kalmıyorum, geleceğin bana tüm gereksinmelerimi getireceğine güveniyorum.

*Barış, neşe ve sevgi duygularıyla dolup taşmaktayım.

*Cinselliğim de erkekliğim/kadınlığım da bana büyük zevk vermekte.

*Aceleye ne gerek var! Zaten hep buradaydım ve kuşkusuz hep burada olacağım.

*Kimliğim, benliğim açısından kendime saygı duymaktayım.

*Suçluluk duygusuna kapılmaya gerek yok; her şey, olması gerektiği gibi olmaktadır.

*Yapmak istediğim şey için belli bir zamanı ve yeri kullanmamda hiçbir sakınca yok.

*Hiç kimse bana baskı yapamaz. Ben tam anlamıyla özgürüm.

*Ben kendimi özgürce ve özgüvenle ifade edebilirim.

*Kendi düşüncelerimi savunabilecek yürekliliğe sahibim.

*Eğlenmek benim en doğal haklarımdan biridir.

Olumsuz enerjiyi toplamaya başladığını gördüğün her an, hemen bir olurlama söyle. Örneğin, otobüs beklerken sabırsızlık hissetmekte, kendini haşlamaktayken, olurlamalarına hemen başla. İstediğin bir şeye ulaşmanı engelleyici bir alışkanlığının farkına vardığında, gene olurlamalara başvur. Hasta ya da "keyifsiz" olduğun zamanlar, önce bedenini dinleyerek niçin hasta olduğuna ilişkin ipuçları yakaladıktan sonra olurlamalarına başla.

Kendinle ilgili süreçlerin ne denli çok bilincinde olursan, olurlamaların da o denli "isabetli" olacaktır. Bedeninin işitmek istediği şeyleri doğru olarak söylemişsen, bedeninde içini ısıtan bir gevşeme ve rahatlama duyacak, üzerinizden bir yük kaldırılmışçasına ferahlayacaksın. Kimi zaman, çok isabetli olurlamalarla, insan, kendisini bir kahkaha koyuvermek ya da coşarak dans etmek şeklinde gösterebilen yoğun bir enerjiyle dolmaya başladığına tanık olur.


OLURLAMALARA DİRENME

Kendiniz için olumlu ve başkalarına sevgiyle yaklaşan olurlamalar seçin, aksi takdirde geri teperek sizi yıpratırlar. Yani kaş yapayım derken göz çıkarırsınız. Olurlamalar "hüsnü kuruntu" türünden yapay istekler olmaktan ziyade, şimdiye dek sizin görüşlerinizi ve davranışlarınızı biçimlendirmiş olan gizli, bilinçaltınızın derinliklerindeki olumsuz koşullanmalarınızı parçalayıp yok edecek olumlu enerji yüklü torpillere benzetilebilir. Karşılaşacağınız direnmenin miktarı, olumsuz koşullanmanın gücüyle ve silinmesi gereken bantla kendinizi özdeşleştirmenizin ve ondan kopmaya isteksizliğinizin derecesiyle doğru orantılı olacaktır.

Direnmeler, olurlama üzerinde konsantre olmada ya da olurlamayı sözcüklere dökmede güçlük çekme, enerjinizde bir tükenme ya da söyleyeceğiniz şeylerin size bir yarar sağlayacağına ilişkin bir umutsuzluk duygusu ya da inançsızlık biçiminde ortaya çıkabilir. Şayet siz iyileşmeyi ve yeni bir varoluş biçimini tatmayı gerçekten istiyorsanız, dayanın. Öyle ya, yitireceğiniz bir şey olmaz ki!

Olurlamalann senin yaşamını değiştirebilmesi için, onların insanı nasıl iyileştirdiğini bilmeye gerek yoktur; sadece olurlamalann etkili olduklarına inanman ve biraz sonra önereceğim yöntemlerle onları gerçekleştirmen yeterli olur. Olurlamaları, kendilerinin de inanabilecekleri şekilde yapmaya başlamaları için biraz "yardıma" gereksinme duyanların aşağıda sunduğum ana düşüncelere bir göz atmalarında yarar var.


DÜŞÜNCELER ÇEKİRDEK

*Kutsal kitaplarda yazılıdır:

*İnanç dağları yerinden oynatabilir. Seni bütünleştiren, İnancındır.

*Seni, senin sözlerin yükseltecek, seni, senin sözlerin batıracak.

*Kimde varsa, ona verilecektir. Kimde yoksa, ondan alınacaktır.

*Ne verirsen onu alırsın — hem de kat kat. Biz, gerçek olduğunu düşündüğümüz şeylerle kendi dünyamızı yaratırız. Bizim için, kendi sözümüz yasadır. Niyet ve istek varsa, enerji de olacaktır. Dikkat, enerjidir. Dikkatini yönelttiğin şey sana daha da gerçek gelir.


OLURLAMALARIN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ

Olurlamalarınızı yavaş yavaş ama kararlı bir şekilde yapın ve kendi direnmelerinizi alt edip püskürtene dek bıkmadan yineleyin. Durmanız gerektiğini hissettiğiniz zaman bırakın ve bahçenizdeki çöp yığınlarını süpürüp toprağı temizledikten sonra bir tohum ekmenin verdiği sevinç duygusuyla dinlenin, izleyen günlerde, olurlamanızı birkaç kez yineleyerek ve üzerine olumlu enerji yönelterek tohumunuzu besleyin. Kafanızı bu olurlama işine takıp onu bir "fikrisabit" haline getirme eğiliminize karşı koyun; onun kök salacağına güvenin. En iyisi, olurladığınız şey zaten gerçekleşmekteymişçesine davranmaya başlayın; artık istediğiniz niteliklere sahip bir insanmışsınız duygusunu yaşayın.

Alışık olduğunuz durumlarla yeniden karşılaştığınız ve eskiden olduğu gibi tepki göstermeye başladığınız zaman, bu dünyadaki yeni varoluş biçiminize ilişkin kararınızı anımsayın ve ona göre davranın. Alışık olmadığınız bu tutum size ürkütücü gelecektir; incindiğinizi, hatta sizi şaşırtacak şekilde, eski ”siz'in ölmekte oluşundan ötürü biraz da üzüldüğünüzü göreceksiniz.

Sizin yeni varoluş biçiminiz kişiliğinizle bütünleşince daha önce olurlama yapmış olduğunuzu unutacaksınız. Zira, artık amacınıza ulaşmış olacaksınız

Sevgiler..

Melih Eriş

MELİH ERİŞ GEZİLERİMELİH ERİŞ VINTAGE
GEZGİNİN SEYİR DEFTERİ
GRUBUMUZ

FACEBOOK SAYFAMIZ


TÜRK MÜHRÜ PROJEMİZ

 

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Site Haritası